Gram Altında Dikkat Çeken Gelişmeler Yaşanıyor! Fiziki Fiyatı Kuyumcularda Bu Aralıkta Alınıp Satılıyor

Son dönemde jeopolitik risklerdeki artış ve merkez bankalarının alımlarıyla yükselen altın fiyatları, haftanın son işlem gününde bir miktar kâr satışlarıyla başlıyor.

Dünkü işlemlerde ons altın 2305 dolarla zirve yaparken, serbest piyasada gram altın fiyatı 2367 TL’ye ulaşarak rekor kırmıştı. Altının ABD verileriyle uyumsuzluğu devam ederken, bugün açıklanacak ABD Mart Ayı Tarım Dışı İstihdam verisi ve FED’in faiz politikasına olan etkisi yakından izlenecek.

5 NİSAN ALTIN FİYATLARI

Bugün serbest piyasada gram altın, dünkü kapanışa göre yüzde 0,90 değer kaybı yaşayarak 2342 TL civarında işlem görüyor. Kapalıçarşı fiyatlarında dikkat çekici gelişmeler yaşanıyor. Seçim öncesi dönemde 2500 TL’nin üzerine çıkan fiziki gram altın fiyatı, şu anda kuyumcularda 2366 – 2425 TL aralığında alınıp satılıyor. Bu durum altın fiyatındaki fiyat makasının önemli ölçüde daraldığını gösteriyor.

ALTINDA ÖNEMLİ SEVİYELER

Sabah saatlerinde çeyrek altın 4 bin 119 TL, yarım altın 8 bin 118 TL ve tam altın 51 bin 922 TL’den satılırken, ons altının küresel piyasalardaki fiyatı da 2279 dolar civarında dalgalanıyor. Ons altın dünkü rekor seviyesinin yaklaşık yüzde 1 altında işlem görüyor. Ons altın için 5 günlük ortalama 2289 dolar civarında bulunurken, 2265-2246 dolar bandı önemli destek seviyeleri olarak belirtiliyor.

ABD VERİLERİNDE KRİTİK BEKLENTİLER

Bugün açıklanacak ABD Mart Ayı Tarım Dışı İstihdam verisi, FED’in faiz politikasına doğrudan etki edebilecek kritik bir veri olarak öne çıkıyor.

Beklentiler şu şekilde:

TSİ 15:30’da açıklanacak olan verinin “212 bin artış” şeklinde gerçekleşmesi bekleniyor (Geçen ay: 275 bin).
Ortalama saatlik kazançlarda %0,3’lük artış öngörülüyor (Geçen ay: %0,3).
İşsizlik oranının %3,9 olarak kalması bekleniyor (Geçen ay: %3,9).

ABD’DE İSTİHDAM ARTARSA ALTIN NE OLUR?

Beklenen verilerin üzerinde gerçekleşmesi durumunda FED’in faiz indirimlerini daha ileri bir tarihe ertelemesi olasılığı gündeme gelebilir. Bu durumda altın fiyatlarında satış baskısının artabileceği öngörülüyor. ABD’de bu hafta açıklanan ADP Özel Sektör İstihdamı verisi de beklentilerin üzerinde gelmişti, bu da benzer bir sürprizin yaşanabileceğine işaret ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x